Close nav
close
EMLAK SEKTÖRÜ

EMLAK SEKTÖRÜ

EMLAK SEKTÖRÜ
Günümüzde internetin yaşamımıza girmesi ile birlikte zaman ve mekan kısıtlaması olmaksızın 24 saat ürünler hakkında hizmet almak ve alışveriş yapmak mümkündür. İnternetin bu derece yaygınlaşması elbette ki emlak sektörünü etkilemiştir. Bu etkilenme elbette ki iyi ve olumlu bir etkilenmedir çünkü insanlar ev almak veya kiralamak için öncelikli olarak internet sitelerine başvurmaktadır. İnternete bakarak ev aramak elbette ki sokak sokak dolaşıp ev aramak hem zaman kaybına hem de insanların konforu açısından pek rahat değildir. Bunun sonucunda da e- ticaret sitelerinden çok fazla yararlanmaktadırlar. Bu e-ticaret sektörleri müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesini arttıran etmenleri rakiplerine göre daha iyi olması o platformu öne çıkarmış olmaktadır. Bu bağlamda alıcıya ulaşan en önemli etmenlerden biri emlak reklamları olup bu konuda başarılı olmak isteyen emlak firmaları çevrimiçi ve tüketicinin algı ve isteklerini anlamaları gerekmektedir. Bir diğer önemli konu ise güven sorunudur. Çünkü insanlar ne kadar konforlarını düşünseler de kiralamak istedikleri veya hayat boyunca oturmak istedikleri evleri alırken veya kiralarken bir tereddüte düşmek istemez ve isteklerinin karşılanmasını isterler.
Günümüzde internetten emlak işi ile ilgilenmenin başka bir olumlu yanı ise online müşterilerin 7/24 alışveriş yapma imkanı, geniş ürün çeşitliliği içinde tercih yapabilmeleri, ürün teknik özelliklerini, fiyatlarının karşılaştırılması ile ürünlere ait yorumlar ve online müşteri hizmetleri açısından çok fazla kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylık hem bizim açımızdan hem de müşteri açısından çok konforlu olmaktadır.
Emlak pazarlaması; emlak mamul veya hizmetlerinin belirli bir bedel karşılığı değişiminin gerçekleştirildiği (alım-satım) bir mekanizma olarak tanımlayabiliriz. Emlakçının amacı gerçekleştirmek üzere emlak alımı, satımı, kiraya verilmesi veya tutulması konusunda müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak sunulan hizmetlerdir diyebiliriz. Emlak pazarlamasının asıl amacı ise emlağın alıcı tarafından beğenilip alınmasını sağlamaktır. Emlak komisyoncularının çok yüksek oranda sıklık ile ve uzun yıllardan beri siteleri kullanıyor olmaları sektör temsilcilerinin bu anlamda internet pazarlamacılığını önemsediklerinin ve takip ettiklerinin göstergesidir
Konya’da yapılan bir araştırmaya göre Konya’da bulunan emlak komisyoncularının kullanmış olduğu e-ticaret sitelerinin e-hizmet kalitesi beklenti ve algılarının ölçülerek, e-hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyeti ve müşteri bağlılığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın nedeni ise Konya’da e-ticaret sitelerini kullanan emlak komisyoncularının, site e-hizmet kalitesine yönelik olarak beklenti ve algılarını tespit etmeye, beklentilerinin karşılanıp-karşılanmadığı ve bunun müşteri memnuniyeti ile müşteri bağlılığı arasında nasıl bir ilişki olduğu probleminden yola çıkılmıştır. Böyle bir problemden yola çıkarak gerçekleştirilen araştırma sonucunda müşteri ilişkilerinin son derece önemli olduğu ve hizmet anlamında da titiz çalışmalar yapılması gereğini göstermektedir.
Elektronik ortamda hizmet veren emlak platformları, müşterinin nelere değer verdiğine, nasıl bir hizmet beklediğine ve kendilerine verilen hizmeti nasıl değerlendirildiğine dair ayrıntıları kendi içinde sindirmeli ve buna uygun bir stratejik plan uygulamalıdır. Bu stratejik plan doğrultusunda rakiplerinden bir adım öne geçme şansı elde edebilir. Şayet siz bunları gerçekleştirebilirseniz yani müşterinin beklediği hizmeti sağlayabilirseniz müşteri bu durumdan memnun kalacaktır ve tanıdıklarına da sizin sitenizden bahsedecektir ve bu sayede müşteri memnun kaldığı hizmeti sosyal çevresine de lanse edecektir. Bu şekilde büyüme yolunda önemli adımlar atmış olup emlak sektörüne de büyük katkılar sağlamış olursunuz. İnsanların ise sürekli barınma ihtiyacı ve bir yuva sıcaklığına ihtiyaç duyması emlak sektörünün hiçbir zaman yok olmayacağını göstergesi olmakla beraber ayrıca bu sektörün sürekli gelişim göstermesine ve büyümesine neden olacaktır.

Anahtar Kelimeler:SEKTÖRÜEMLAK